ა(ა)იპ ”საქართველოს ეკოტურიზმის ასოციაციის” წარმოადგენს არაკომერციულ (არასამეწარემო) იურიდიულ პირს, რომლის ძირითად საქმიანობას წარმოადგენს ახალი ეკოტურისტული პროდუქტების შექმნის გზით საქართველოში ეკოტურიზმის განვითარების ხელშეწყობა. ორგანიზაცია ზრუნავს ტურისტული პროდუქტების განვითარებაზე ისე, რომ შეამციროს უარყოფითი გავლენა გარემოზე და სარგებელი მოუტანოს ქვეყნის რეგიონებში მცხოვრებ ადგილობრივ მოსახლეობას. ასევე მდგრადი ტურიზმის ხელშეწყობა, რაც გულისხმობს გრძელვადიან პერსპექტივას.
მიზანი
ასოციაციის მიზანია ქვეყანაში ეკოლოგური ტურიზმის პროდუქტების განვითარება და პოპულარიზაცი, რომელიც ორიენტირებულია გარემოს დაცვაზე და კონსერვაციაზე, იმ ავთენტური გარემოს შენარჩუნებაზე, რომელიც მთავარი მოტივია ეკოტურისტების მოგზაურობისთვის. ასევე აღნიშნული გრძელვადიან სოციალურ-ეკონომიკურ კეთილდღეობას მოუტანს ადგილობრივ მოსახლეობას და მრეწველობას. ჩვენი მიზანია მცირე და საშუალო მეწარმეების ხელშეწყობა, მრავალფეროვანი ეკოტურისტული პროდუქტების შესაქმნელად, რომელიც საერთაშორისო ბაზარზე წარმოაჩენს საქართველოს, როგორც ერთ-ერთ მნიშვნელოვან ეკოტურისტულ ადგილს.
ჩვენ ვართ ქვეყანაში ერთ-ერთი ყველაზე აქტიური ორგანიზაცია, რომელიც ზრუნავს გარემოს დაცვასა და კონსერვაციაზე. განსაკუთრებით ვზრუნავთ დაცული ტერიტორიების ბიომრავაფლეროვნებაზე. აღნიშნული კი მნიშვნელოვანია მსოფლიო ეკოსამყაროსთვის, იმ ფონზე რომ უმარავი გლობალური გამოწვევაა მსოფლიოს წინშე და თითოეული ეკოლოგიური ერთეული მნიშვნელოვანია. ჩვენ მონაწილეობას ვიღებთ საერთაშორისო კონფერენციებში და შეხვედრებში, სადაც განიხილება და მიიღება მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებები, მსოფლიოში ეკოტურიზმის განვითარებისათვის.

JSC “Georgian Ecotourism Association” is a non-commercial (non-enterprise) legal entity, whose main activity is promoting the development of ecotourism in Georgia through the creation of new ecotourism products. The organization is concerned with the development of tourism products in such a way as to reduce the negative impact on the environment and bring benefits to the local population living in the regions of the country. as well as promotion of sustainable tourism, which implies a long-term perspective.
Purpose
The purpose of the association is to develop and popularize ecological tourism products in the country, which is focused on environmental protection and conservation, preserving the authentic environment, which is the main motive for ecotourist travel. It will also bring long-term socio-economic prosperity to the local population and industry. Our goal is to support small and medium-sized entrepreneurs to create a variety of ecotourism products, which will present Georgia as one of the important ecotourism destinations on the international market.
Our contribution to the development of ecotourism in Georgia
Georgian Ecotourism Association is the first organization in the country, which started establishing ecotourism as one of the branches of tourism in the country, raised awareness and started creating tourism products. Helped small and medium entrepreneurs to create eco-tourism products, thereby significantly improving their socio-economic background. Promoted Georgian ecotourism resources, both locally and internationally, and continues to work for the creation of high-quality, long-term, economic benefit-oriented ecotourism products in the country.
Our contribution to the development of world ecotourism
We are one of the most active organizations in the country that cares about environmental protection and conservation. We especially care about the biodiversity of protected areas. This is important for the world ecosystem, in the background that there are many global challenges in front of the world and each ecological unit is important. We participate in international conferences and meetings, where important decisions are discussed and made for the development of ecotourism in the world.