დამფინანსებელი ორგანიზაცია და ბიუჯეტი |
„საქართველოში მწვანე მარშრუტების ქსელის შექმნა და ეკოტურიზმის განვითარების ხელშეწყობა ლანჩხუთის, თიანეთისა და ახმეტის მუნიციპალიტეტებში“ |
შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SDC), გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ)
281 900 ლარი
|
ლანჩხუთის, თიანეთის და ახმეტის მუნიციპალიტეტებში მწვანე მარშრუტების ქსელის შექმნა, რომლის მიზანია ჯანსაღი ცხოვრების წესის წახალისება, მუნიციპალიტეტის ვიზიტორებისთვის გამოცდილების შექმნას, ეკოტურიზმის მიმართულებით ადგილობრივი მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებას, მუნიციპალიტეტების ისტორიული და კულტურული მემკვიდრეობის პოპულარიზაციას. |
“ოდა სახლების კულტურული მარშრუტი” |
გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ)
349 000 ლარი
იმერეთის, გურიის და რაჭა-ლეჩხუმის რეგიონებში კოლხური ოდა სახლების, როგორც გამორჩეული ტრადიციული საცხოვრისების შენარჩუნება და პოპულარიზაცია ტურიზმში ინტეგრირების გზით. შეიქმნება ოდა სახლების კულტურული მარშრუტი, რომელიც ვიზიტორებს ოდაზე დაფუძნებულ ტურისტულ მომსახურებებს შესთავაზებს – განთავსებას, კვებას, აგროტურისტულ აქტივობებსა, რეწვის მასტერკლასებს და სხვ. |
“კვეტერის ინტერპრეტირებული მარშრუტი” |
გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ), ახმეტის მუნიციპალიტეტის მერია
53 000 ლარი
კვეტერის კომპლექსის მარშრუტის მოწყობა, რომელიც მოიცავს, ახმეტის ისტორიის, ეთნოგრაფიის, მითების, ლეგენდების, ტრადიციული რეწვის, სამზარეულოს აღწერას. საინტერპრეტაციო დაფების და ნიშნულების დაპროექტებას, დამზადებას და მონტაჟს; მარშრუტის ონლაინ პლატფორმის შექმნას; |
კონფლიქტით დაზარალებული ახალგაზრდების ეკოლოგიური განათლების ხელშეწყობა ოძისის თემში |
UNDP
68 000 ლარი
სოფელ ოძისის სკოლის მოსაწვლეებისთვის ტრენინგ მოდულების ჩატარება გარემოს დაცვის მიმართულებით. სკოლის ბაზაზე ეკოკლუბის შექმნა და შესაბამისი ინვენტარით აღჭურვა |
ახალი სალაშქრო ბილიკების შესწავლა სპეციალიზებული აღჭურვილობის სასწავლო კურსის გამოყენებით |
ავსტრიის განვითარების სააგენტო ADA, GRETA
58 000 ლარი
მესტიის მუნიციპალიტეტში ტრენინგ მოდულების ჩატარება მარშრუტების დაგეგმვის, მოწყობის, მოვალ-პატრონობის შესახებ. სვანეთის დმო-სთვის შესაბამისი აღჭურვილობის შეძენა და გადაცემ |
ეკოტურიზმის სერტფიცირების პროექტი |
The Center for International Private Enterprise (CIPE)
6500 ლარი
არსებულ საერთაშორისო სასერტიფიკაციო პროგრამებზე და სტანდარტებზე დაყრდნობით, ასევე ადგილობრივ დაინტერესებულ მხარეებთან მჭიდრო თანამშრომლობით ახალი ეკოტურისტული სერტიფიცირების სტანდარტის შექმნა საქართველოსთვის. |
„ურაველის ხეობის ადგილობრივი თემის შესაძლებლობების გაუმჯობესება ტურისტული პროდუქტები განვითარების გზით“ |
ჩეხეთის საელჩო
32000 ლარი
ურავლის ხეობაში კავკასიაში პირველი გეობილიკის შექმნა. ტურისტული მომსახურების მიმწოდებლების იდენტიფიცირება და ახალი ეკოტურისტული პროდუქტების განვითარება |
ტვიშისა და ხვანჭკარას მიკროზონებში მწვანე ტურიზმის ხელშეწყობა კომპლექსური ტურისტული პროდუქტის შექმნის გზით |
სლოვაკეთის რესპუბლიკის განვითარების ოფიციალური დახმარების პროგრამა
Regional Development Agency Senec-Pezinok (RDA SP)
86 454 ლარი
პროექტის ფარგელბში გამოვლინდება ამბროლაურის და ცაგერის მუნიციპალიტეტში მოქმედი მწვანე ტურისტული სერვისის პოტენციური პროვაიდერების. რის შემდგომ შერჩეული ბენეფიციარებისთვის ჩატარდება რამდენიმე ტრენინგ მოდული. პროექტის ფარგლებში ასევე განხორციელდება საინფორმაციო სემინარი და ინფორ ტური ტუროპერატორებისთვის. პროექტის საბოლოო ფაზა კი მოიცავს ტურისტული პროდუქტის განვითარებას ხვანჭკარასა და ტვიშის მიკროზონაში ღვინის მარშრუტის შექმნის გზით. |
მთა მტირალასა და სოფელ ყოროლისთავის განვითარების გენერალური გეგმის შემუშავება |
UNDP CITYFORSTER PartGmbB
43 330 ლარი |
მტირალას მთისა და სოფელ ყოროლისთავის ტურისტულად განვითარების გენერალური გეგმმის მომზადება. ადგილობრივებთან მჭიდრო კომუნიკაციის და სხვა დაინტერესებული მხარეების ინტერესების გათვალისწინებით, რომელიც ასევე გულისხმობდა აღნიშნულ არეალში საფეხმავლო ბილიკების მოწყობის შესაძლებლობების კვლევას. |
შაუმიანი – წერაქვი – ვერხვიანის დამაკავშირებელი საფეხმავლო მარშრუტის მოწყობა |
საქართველოს ედგილობრივ თვითმართველობათა ეროვნული ასოციაცია
20 000 ლარი |
მარნეულის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე სოფლების შაუმიანის, წერაქვისა და ვერხვაინის დამაკავშირებელი ტურისტული მარშრუტის მარკირება, საინფორმაციო და მანიშნებელი დაფების დამონტჟება. |
გურიის სტუმართ-მასპინნძლობის მარშრუტის „გურიის ჩაის გზის“ შემუშავება |
დაი გლობალ საქართველო, USAID,
45 462 ლარი |
გურიის რეგიონში ჩაის წამორებასთან დაკავშირებული ობიექტების გამოვლენა/შერჩევა. საჭიროებებიდან გამომდინარე ტრენინგების ჩატარება. ერთიანი ჩაის გზის ტურისტული მარშრუტის შექმნა და შერჩეული ბენეფიციარების მასში ინტეგრირება. |
ფრინველებზე დაკვირვების გიდების გადამზადება სამცხე-ჯავახეთში |
49 859 ლარი |
სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში მცხოვრები გიდებისთვის ფრინველებზე დაკვირვების ტრენინგ მოდულის შემუშავება. აღნიშნულის საფუძველზე თეორიული და პრაქტიკული ტრენინგების ჩატარება. გიდების შესაბამისი აღჭურვილობით უზრუნველყოფა. |
ტურისტული შეთავაზებების დივერსიფიცირება აგრო და გასტრონომიული ტურისტული პროდუქტების განვითარების გზით მესტიის მუნიციპალიტეტში |
ქეა ავსტრია
42 900 ლარი |
მესტიის მუნიციპალიტეტის ტურისტულად ნაკლებად განვითარებულ 4 თემში ტურისტული მომსახურების მიმწოდებელთა იდენტიფიცირება, მათი შესაძლებლობებიდან გამომდინარე ახალი აგრო და გასტრონომიული ტურისტული პროდუქტების განვითარება. ბენეფიციარებისთვის მომსხურების გასავითარებლად საჭირო ინვენტარისა და აღჭურვილობის გადაცემა. |
„ქცია-ტაბაწყურის დაცული ტერიტორიის მდგრადობის უზრუნველყოფა ადგილობრივ თემში ეკოტურისტული პროდუქტების განვითარების გზით“ |
63 000 ლარი |
ქცია-ტაბაწყურის დაცულ ტერიტორიაზე ეკოტურისტული პროდუქტების განვიტარება, ადგილობრივი თემის ცართულობით ტურისტული რესურსების შესწავლა და აღნიშნულის საფუძველზე მდგრადი ტურისტული პრინციპებზე დაფუძნებული ტურისტული მარშრუტის შექმნა. |
ფრინველებზე დაკვირვების გიდების გადამზადება |
69 690 ლარი |
აჭარის რეგიონში მცხოვრები გიდებისთვის ფრინველებზე დაკვირვების ტრენინგ მოდულის შემუშავება. აღნიშნულის საფუძველზე თეორიული და პრაქტიკული ტრენინგების ჩატარება. გიდების შესაბამისი აღჭურვილობით უზრუნველყოფა. |
ბიოსფერულ რეზერვატში საფეხმავლო მარშრუტის დაპროექტება და მოწყობა |
Rec Caucasus
17 000 ლარი |
დედოფლისწყაროს ბიოსფერული რეზერვატის ტერიტორიაზე, სოფელ არხილოსკალოს მიდამოებში 2 კმ-მდე მანძილის საფეხმავლო ბილიკის გამოვლენა, დაპროექტება და მოწყობა ეკოტურისტული პრინციპების დაცვით. |
ტრენინგების უზრუნველყოფა თემატიკაზე – „სოფლის ტურიზმი და ტურისტული მომსახურების თავისებურებები სოფლად“ |
საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია 49840 ლარი |
საქართველოს 14 მუნიციპალიტეტში სოფლის ტურიზმთან დაკავშირებული თემატიკების შესახებ ტრენინგ მოდულების შექმნა და 280 ბენეფიციარისთვის ჩატარება. |
კურორტ წყალტუბოს განვითარების გეგმის შემუშავება – ტურიზმის კომპონენტი |
რეგიონალური განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო, შპს ბაუ დიზაინი 35 000 ლარი |
კურორტ წყალტუბოს ტურისტული განვითარების გრძელვადიანი გეგმის შემუშავება, რომელიც გულისხმობს არსებული ტურისტული რესურსების და სერვისის მიმწოდებლების იდენტიფიცირებას და ყველა შესაძლო ტურისტული პროდუქტის განვითარების განსაზრას. |
არაგვის თემთა მდგრადი განვითარება |
“People in need”
10 000 ლარი |
არაგვის დაცული ლანდშაფტის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები ბენეფიციარებისთვის ტრენინგების, კონსულტაციების, ბრენდირების საჭიროებების კვლევის, უნარების გაძიერებისა და სასწავლო ვიზიტების უზრუნველყოფა. |
კინტრიშის დაცულ ტერიტორიაზე საფეხმავლო ბილიკების მოწყობის შესაძლებლობების კვლევისა და ბილიკების მოწყობის სრული საპროექტო სახარჯთაღრიცხვო დოკუმენტაციის შედგენის მომსახურება |
დაცული ტერიტორიების სააგენტო, UNDP
7 000 ლარი |
კინტრიშის დაცულ ტერიტორიაზე საფეხლავლო მარშრუტების იდენტიფიცირება, საველე კვლევა, მარშრუტების დაპროექტება, მარკირების პროექტის მომზადება და თითოეული მარშრუტისთვის სახარჯთაღრიცხვო დოკუმენტაციის შედგენა |
ჩირუხის მთაში (შუახევის მუნიციპალიტეტი) გამორჩეული, სახასიათო, უნიკალური და განსხვავებული ტურისტული პროდუქტისა და ინფრასტრუქტურის შექმნა. |
ტურისტული პროდუქტების განვითარების სააგენტო, არტ-სტუდიო პროექტი.
29 500 ლარი |
შუახევის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე მდებარე ჩირუხის მთაზე ინოვაციური და განსხვავებული ტურისტული პროდუქტის შექმნისთვის 9 განსხვავებული იდეის მოფიქრება. შერცეული იდეისთვის მართვის გეგმის მომზადება. ტურისტული პროდუქტის საბოლოო პროექტირებაში მონაწილეობა |
ბიოსფერული რეზერვატის შექმნა დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტში |
კავკასიის რეგიონალური გარემოს დაცვითი ცენტრი
13 000 |
დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე ბიოსფერული რეზერვატის შექმნის შესაძლებლობის შეფასება. მუნიციპალიტეტის რესურსების მოკვლევა, ადგილობრივ თემთან კომუნიკაცია, დაინტერესებულ მხარეთა მოსაზრებების გათვალისწინებით ბიოსფერული რეზერვატის შექმნის კონცეფციის ჩამოყალიბება |
ბორჯომ-ხარაგაულის ეროვნულ პარკში საფეხმავლო ბილიკების მოკვლევა |
CNF, დაცული ტერიტორიების სააგენტო.
75 000 ლარი |
ბორჯომ-ხარაგაულის ეროვნული პარკის აბასთუმნის უბანზე წინასწარ შერჩეული, ხუთი საფეხამვლო მარშრუტის მოკვლევა, დაპროექტება, მარკირების პროექტის მომზადება. თითოეული მარშრუტისთვის საპროექტო – სახარჯთაღრიცხვო დოკუმენტის მომზადება |
არაგვის დაცული ლანდშაფტის ტურიზმის ღირებულებათა ჯაჭვის შეფასება |
People in need
15 000 ლარი |
არაგვის დაცული ლანდშაფტის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები ბენეფიციარებისთვის ინდივიდუალური კონსულტაციების გაწევა. სარეკომენდაციო პაკეტების მომზადება. |
ტურიზმის სფეროს საბაზისო შეფასება სამთო ტურიზმის განვითარებისთვის |
ავსტრიის თანამშრომლობა განვითარებისთვის.
90 000 ლარი |
მესტიის, ონის, ამბროლაურის, ლენტეხის, ცაგერის, ტყიბული, ჭიათურისა და საჩხერის მუნიციპალიტეტებზე საბაზისო ტურისტული ინფორმაციის მოკვლევა და შეფასება, კამერალური და საველე სამუშაოების გზით. მოპოვებული მასალის მიხედვით თითოეული მუნიციპალიტეტისთვის და ტურისტული კლასტერისთვის ტურიზმის ყველაზე პრიორიტეტული მიმართულებების განსაზღვრა |
კურორტ ბეშუმის განვითარების ტექნიკურ-ეკონომიკური დასაბუთების შემუშავება
აჭარის ა/რ-ის ეკონომიკის სამინისტრო, არტსტუდია-პროექტი.
25 000 ლარი |
კურორტ ბეშუმის ტურისტული პოტენციალის კამერალური და საველე შესწავლა. არსებული რესურსებიდან გამომდინარე კურორტზე ტურისტული პროდუქტების განვითარების შესაძლებლობების განსაზღვრა. ბეშუმის როგორც ოთხი სეზონის კურორტის კონცეფციის შემუშავება. |
სათემო ინიციატივაზე დაფუძნებული ტურისტული პროდუქტის განვითარება მდიანრე შავი წყლის ხეობაში |
USAID, EWMI ACCESS;
45 000 ლარი |
პროექტი გულისხმობს ხარაგულის მუნიციპალიტეტში, ბორჯომ-ხარაგულის ეროვნული პარკის მიმდებარედ არსებულ თემებში მდგრადი ეკოტურისტული სერვისების განვითარებას. |
მაჭახელას ეთნოსოფლის გეგმარებითი დოკუმენტის შედგენა |
29 000 ლარი |
პროექტის მიზანია მაჭახლის ხეობის სიტუაციური ანალიზის საფუძველზე დადგინდეს ტურიზმის სივრცული განვითარების ხედვის ძირითადი მიმართულებები |
ევროპის ეკოტურიზმის მეხუთე საერთაშორისო კონფერენცია |
WWF, GIZ, TJS, KFW, ილიაუნი, ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია, თბილისის მერია; 200 000 ლარი |
ევროპის ეკოტურიზმის საერთაშორისი კონფერენცია აერთიანებს ეკოტურიზმში მოღვაწე ავტორიტეტულ ექსპერტებს, რომლებიც ერთმანეთს უზიარებენ ეკოტურიზმის შესახებ არსებულ გამოციდლებას |
მაჭახელის ხეობაში ღვინის ტურიზმის საფეხმავლო მარშრუტის მოწყობა |
გაერო (UNDP) და გლობალური გარემოსდაცვითი ფონდი (GEF); 6 000 ლარი |
პროექტი მიზნად ისახავს მაჭახელის ხეობაში ღვინის ტურიზმის საფეხმავლო მარშრუტის მცირე ინფრასტრუქტურის მოწყობას. მარშრუტის მარკირებას, ბილიკის გაწმენდა-კეთილმოწყობას. |
პანკისის ხეობის საფეხმავლო მარშრუტების კვლევა |
საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია
პანკისის ხეობაში საფეხმავლო მარშრუტების კვლევა, ადგილობრივ თემთან კომუნიკაცია, ღირსშესანიშნავი ობიექტების აღწერა და მარკირების პროექტის მომზადება; |
სათავგადასავლო ტურიზმის გიდთა მომზადების პროგრამა |
USAID ZRDA 79 977 ლარი
პროექტი მიზნად ისახავს სამიზნე რეგიონებში (სამცხე-ჯავახეთი, ახმეტა, სამეგრელო) სათავგადასავლო ტურიზმის გიდთა მომზადებას, კერძოდ: საფეხმავლო გიდი, კანიონინგის გიდი, რაფტინგის გიდი, დაივინგის გიდი. |
კუს ტბა – მთაწმინდის მარშრუტის კველვა და მცირე ინფრასტრუქტურის მოწყობა |
კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელი (CENN), ავსტრიის განვითარების თანამშრომლობა (ADC) 17 000 ლარი |
პროექტის ფარგლებში განხორციელდა კუს ტბის და მთაწმინდის დამაკავშირებელი საფეხლავლო მარშრუტის კვლევა. კვლევის შედეგად მარშრსუტის მარკირების და მცირე ინფრასტრუქტურის (საპიკნიკე, მოსასვენებელი ადგილები) მოწყობის სამუშაოები. |
მაჭახელის ხეობაში ღვინის ტურიზმის განვითარება |
გაერო (UNDP) და გლობალური გარემოსდაცვითი ფონდი (GEF); 25 000 ლარი |
პროექტი მიზნად ისახავს ადგილობრივი მოსახლეობის უნარ-ჩვევების გაძლიერებას, ღვინის ტურიზმის განვიტარბის კუთხით. |
სამთო-საფეხმავლო მარშრუტების კვლევა შიდა და ქვემო ქართლის რეგიონებში; |
114 000 ლარი |
პოტენციური ტურისტული მარშტურების კვლევა, ადგილობრივი თემების, ღირსშესანიშნავი ობიექტების აღწერა და მარკირების პროექტის მომზადება; |
კახეთის რეგიონში ტურისტული ინდუსტრიის განვითარება ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების (ICT) გამოყენებისა და ახალგაზრდების ჩართულობის გზით; |
მსოფლიო ბანკის ახალგაზრდული ფონდი;
33 800 ლარი |
პროექტი მიზნად ისახავდა ICT ტექნოლოგიების მოხმარების გაუმჯობესებას და ელ-მარკეტინგის არხების გამოყენებას ტურიზმის სექტორში. სტუდენტების გადამზადებას (TOTs) აღნიშნული მიმართულებით კახეთის სამ მუნიციპალიტეტში ტრენინგების და ინდივიდუალუტი სამუშაოების ჩასატარებლად; |
თავისუფალი გაკვეთილების მოდული – აღმოაჩინე საქართველო |
კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელი (CENN), ავსტრიის განვითარების თანამშრომლობა (ADC) 5000 ლარი |
პროექტის ფარგლებში საქართველოს სკოლებისთვის შემუშავდა თავისუფალი გაკვეთილების მოდული “აღმოაჩინე საქართველო”. გაკვეთილების ფარგლებში მოსწავლეებს განუვითარდათ უნარები, რომელბის დაეხმარება თავად დაგეგმონ და შექმნან ახალი ეკოტურისტული პროდუქტები. |
მაჭახელის ხეობაში ადგილობრივი თემებისთვის შესაძლებლობის გაძლიერება ტურისტული მომსახურების მიწოდების მიზნით; |
გაერო (UNDP) და გლობალური გარემოსდაცვითი ფონდი (GEF); 118 000 ლარი |
პროექტი მიზნად ისახავდა ადგილობრივი მოსახლეობის უნარ-ჩვევების გაძლიერებას, ახალი ტურისტული პროდუქტების შექმნას და ხეობის ცნობადობის გაზრდას; |
საქართველოს ტურისტული მარშრუტების ელექტრონული რუკა |
პროექტის გულისხმობდა არასამთავრობო, სამთავრობო და კერძო სექტორის მიერ მიმდინარე და განხორციელებული ტურისტული პროექტების მოძიებას და ანალიზს, ტურისტული მარშრუტებისა და ობიექტების ერთიანი ბაზის შექმნას, სისტემატიზებული მონაცემების ერთიან ელექტრონულ რუკაზე განთავსებას. |
სამთო-საფეხმავლო მარშრუტების კვლევა გურიის რეგიონში |
საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია 45 000 ლარი |
გურიის რეგიონის ტურისტული პოტენციალის შესწავლა, ტურისტული მარშრუტების იდენტიფიცირება და გამოკვლეული მარშრუტების მარკირების პროექტის შექმნას |
მესტიის მუნიციპალიტეტში მობილური პროფესიული ცენტრის ამოქმედება |
პროფესიული კოლეჯი „თეთნულდი“ 46 000 ლარი |
მესტიის მუნიციპალიტეტის ოთხ თემში ადგილობრივი ტურისტული სერვისის მიმწოდებლების იდენტიფიცირება და მათთვის ტრენინგების ჩატარება პროფესიული განვითარების კუთხით |
ვაზის სანერგე მეურნეობა სამეგრელოში |
თვითდაფინანსებით
ააიპ “აგროს” ხელშეწყობით |
მარტვილის მუნიციპალიტეტის სოფ. თარგამეულში ასოციაციის მიერ შეძენილ იქნა მიწის ნაკვეთი და 2014 წლის გაზაფხულზე მასზე ოჯალეშის 1500-მდე ნერგი დაირგო. რომლის ბაზაზე მომავალში მოეწყობა სანერგე მეურნეობა და მთელს სამეგრელოში გავრცელდება მეგრული ვაზის უნიკალური ჯიშები. |
სასწავლო-შემეცნებითი პროექტი სკოლის მოსწავლეებისათვის |
სერვანტესის სახელობის გიმნაზიასთან ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმის საფუძველზე |
სკოლის მოსწავლეების მიერ თბილისის შემოგარენის ტურისტული პოტენციალის კვლევა და კველვის სდეგად ახალი ეკოტურისტული მარშღუტების შექმნა |
საქართველოს რეგიონების ტურისტული საინფორაციო ბაზის შექმნა |
თვითდაფინანსებით |
საქართველოს რეგიონების ტურსტული საინფორმაციო ბაზის მომზადება ბუნების ძეგლების, კულტუტურლი ძეგლების, კურორტების და სხვდასხვა სახის ტურისტული სერვისის შესახებ. |
შიდა და ქვემო ქართლის ტურისტული პოტენციალის კვლევა |
სსიპ საქართველოს ტურიზმის ეროვნლი ადმინისტრაცია
44 000 ლარი |
შიდა და ქვემო ქართლის რეგიონში ტურისტულად საინტერესო ყველა ღირსშესანიშნაობის აღწერა, ინვენტარიზაცია, კონკრეტული ობიექტების ტურისტული პოტენციალის შეფასება |
აჭარის ტურისტული პოტენციალის კვლევა
აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის კურორტებისა და ტურიზმის დეპარტამენტი
აჭარის ტურისტული პოტენციალის შესწავლა, ტურისტული მარშრუტების იდენტიფიცირება და გამოკვლეული მარშრუტების მარკირების პროექტის შექმნას |
თბილისის შემოგარენის აგროტურისტული პოტენციალის კვლევა |
თბილისის შემოგარენში არსებული პოტენციურად ტურისტულად საინტერესო ყველა აგრომეურნეობის აღწერა და ანალიზი |
დედოფლისწყაროში ტურისტული პოტენციალის შესწავლა, მარშრუტების იდენტიფიცირება და ამ მარშრუტების მარკირების პროექტის შექმნა |
22 000 ლარი |
დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის ტურისტული პოტენციალის შესწავლა, ტურისტული მარშრუტების იდენტიფიცირება და ამ მარშრუტების მარკირების პროექტის შექმნა. |
გურიის რეგიონში აგროტურისტული პოტენციალის კვლევა
გურიის რეგიონის ყველა მუნიციპალიტეტში პოტენციურად ტურისტულად საინტერესო ყველა აგრომეურნეობის აღწერა და ანალიზი |
მთიანი სამეგრელოს საფეხმავლო მარშრუტების კვლევა
6 500 ლარი |
მთიანი სამეგრელოს ტერიტორიაზე წინასწარ შერჩეული სამთო-საფეხმავლო მარშრუტების კვლევა და შეგროვილი მასალების საფუძველზე მარკირების პროექტის მომზადება. |
საქართველოს ღვინის რუკა |
Deloitte Consulting Overseas Projects LLC
2000 ლარი |
შექმნა სქართველოს ღვინის რუკა, რმელზეც დატანილია საქართველოში არსებული ღვინის მარნები და საწარმოები, ვაზის ჯიშების გავრცელების არეალები და ღვინის ტურიზმით დაინტერესებული პირებისთვის საჭირო სხვა მრავალი ინფორმაცია. |
ბუნების შემსწავლელი ბილიკები
გერმანიის საერთაშორისო საზოგადოება GIZ და ილიას სახემლმწიფო უნივერსიტეტი
67 000 ლარი |
თბილისის შემოგარენში მოეწყო რამდენიმე ტურისტულ-შემეცნებითი მარშრუტი, რომელთა მიზანია დაეხმაროს ბუნების შემეცნებით დაინტერესებულ სტუდენტებს დამოუკიდებლად აწარმოონ საველე კვლევები, პროექტის ფარგლებში შექმნილი მობილური აპლიკაციის მეშვეობით |
სათავგადასავლო და ინფო-ტურები საქართველოს მუზეუმ-ნაკრძალებში
სსიპ საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტო
სქართველოს გამორჩეული მუზეომ-ნაკრძალების პოპულარიზაცია და მოწვეული სტუმრებისთვის კულტურული მემკვიდრეობის სააგენტოს საქმიანობის გაცნობა საზოგადოებასთან თანამშრომლობის მიმართულებით. |
სვანეთის საფეხმავლო მარშრუტების კვლევა |
მესტიის მუნიციპალიტეტში წიანსწარ შერჩეული, შვიდი ტურისტული სამთო-საფეხმავლო მარშრუტის კვლევა და შეგროვილი მასალების საფუძველზე მარშრუტებისთვის მარკირების პროექტის მომზადებას. |
ექსტრემალური და ეკო-ტურიზმის პოტენციალის კვლევა
შ.პ.ს LMC
6000 ლარი |
ექსტრემალური და ეკო-ტურიზმის პოტენციალის კვლევა, სამთო ველო-ტურების შემუშავების მიზნით: სამცხე ჯავახეთის რეგიონში, დაბა ბაკურიანის შემოგარენში და მცხეთა მთიანეთის რეგიონში, გუდაურის შემოგარენში. |

Funding organization and budget
Promotion of green tourism in Tvish and Khvanchkara microzones through the creation of a complex tourist product
Official Development Assistance Program of the Slovak Republic
Regional Development Agency Senec-Pezinok (RDA SP)
86 454 GEL
Within the scope of the project, potential green tourism service providers operating in Ambrolauri and Tsageri municipalities will be identified. After which several training modules will be held for the selected beneficiaries.
In the framework of the project, an information seminar and an information tour for tour operators will also be held.
The final phase of the project includes the development of the tourist product through the creation of a wine route in the microzone of Khvanchkara and Tvish.
Development of the general plan for the development of Mtirala and the village of Korolistavi
UNDP
CITYFORSTER PartGmbB
43 330 GEL
Preparation of the general plan for tourism development of Mtirala mountain and Korolistavi village. Considering the close communication with the locals and the interests of other interested parties, which also meant researching the possibilities of arranging footpaths in the said area.
Arrangement of a pedestrian route connecting Shaumiani – Pirakvi – Verkhviani
National Association of Local Self-Governments of Georgia
20,000 GEL
Marking of the tourist route connecting the villages of Shaumian, Pirakvi and Verkhvain in the territory of Marneuli municipality, installation of information and signboards.
Development of Guria hospitality route “Guria Tea Road”
Dai Global Georgia, USAID,
45 462 GEL
Identification/selection of objects related to tea growing in Guria region. Conducting trainings based on needs. Creating a single tea road tourist route and integrating selected beneficiaries into it.
Training of bird watching guides in Samtskhe-Javakheti
49,859 GEL
Development of bird watching training module for guides living in Samtskhe-Javakheti region. Conducting theoretical and practical trainings based on this. Providing guides with appropriate equipment.
Diversification of tourist offers through the development of agro and gastronomic tourism products in the municipality of Mestia
Kea Austria
42,900 GEL
Identification of tourism service providers in 4 tourism less developed communities of Mestia Municipality, development of new agro and gastronomic tourism products based on their capabilities. Transfer of inventory and equipment needed for the development of services to the beneficiaries.
“Ensuring the sustainability of the Ktsia-Tabatskuri protected area through the development of ecotourism products in the local community”
63 000 GEL
Exploring ecotourism products in the protected area of Ktsia-Tabatskuri, studying tourism resources with the involvement of the local community and creating a tourist route based on sustainable tourism principles.
Training of bird watching guides
69,690 GEL
Development of bird watching training module for guides living in Ajara region. Conducting theoretical and practical trainings based on this. Providing guides with appropriate equipment.
Designing and arranging a hiking route in the biosphere reserve
Rec Caucasus
17,000 GEL
Identification, design and arrangement of a 2 km walking path in the territory of the Dedofliskaro Biosphere Reserve, in the vicinity of the village of Arkhiloskalo, in compliance with ecotourism principles.
Providing trainings on the topic – “Rural tourism and features of tourist services in rural areas”
National Tourism Administration of Georgia
49840 GEL
Creation of training modules on topics related to rural tourism in 14 municipalities of Georgia and conducting them for 280 beneficiaries.
Development of Tskaltubo resort development plan – tourism component
Ministry of Regional Development and Infrastructure, Bau Design LLC
35,000 GEL
Developing a long-term tourism development plan for Tskaltubo resort, which involves identifying existing tourism resources and service providers and considering the development of all possible tourism products.
Sustainable development of Aragvi communities
“People in need”
10,000 GEL
Provision of trainings, consultations, branding needs research, skill development and study visits for beneficiaries living in the villages surrounding the Aragvi Protected Landscape.
Hiking trails in the protected area of Kintrish
Complete design of feasibility study and path layout
Cost accounting documentation preparation services
Protected Areas Agency, UNDP
7 000 GEL
Identification of hiking routes in the protected area of Kintrish, field research, design of routes, preparation of marking project and preparation of cost accounting documentation for each route
In Chirukh mountain (Shuakhevi municipality) distinctive, characteristic, unique and
Creating a different tourist product and infrastructure.
Tourist products development agency, art studio project.
29,500 GEL
Creating 9 different ideas for creating an innovative and different tourist product on Chirukh Mountain, located in the territory of Shuakhevi municipality. Preparing a management plan for a successful idea. Participation in the final design of the tourist product
Creation of biosphere reserve in Dedoplistskaro municipality
Caucasus Regional Environmental Protection Center
13 000
Evaluation of the possibility of creating a biosphere reserve in the territory of the Dedofliskaro municipality. Investigating the resources of the municipality, communicating with the local community, taking into account the opinions of the interested parties, formulating the concept of creating a biosphere reserve
Tracing hiking trails in Borjom-Kharagauli National Park
CNF, Protected Areas Agency.
75,000 GEL
Researching, designing, preparing a marking project for five pre-selected hiking routes in the Abastumni area of the Borjom-Kharagauli National Park. Preparation of project-cost document for each route
Aragvi Protected Landscape Tourism Value Chain Assessment
People in need
15,000 GEL
Providing individual consultations to the beneficiaries living in the villages surrounding the protected landscape of Aragvi. Preparation of recommendation packages.
Baseline assessment of the field of tourism for the development of mining tourism
Austrian cooperation for development.
90,000 GEL
Research and evaluation of basic tourist information on the municipalities of Mestia, Oni, Ambrolauri, Lentekhi, Tsageri, Tkibuli, Chiaturi and Sachkheri, through camera and field work. Determination of the most priority tourism destinations for each municipality and tourist cluster according to the obtained material
Development of the technical and economic rationale for the development of the resort Besumi
Ministry of Economy of A/R of Adjara, art studio-project.
25,000 GEL
Cameral and field study of the tourist potential of Besumi resort. Determining the possibilities of development of tourist products at the resort based on the existing resources. Development of the concept of Beshumi as a resort of four seasons.
Development of tourism product based on community initiative in Mdianre Black Water Valley
USAID, EWMI ACCESS;
45,000 GEL
The project involves the development of sustainable ecotourism services in communities adjacent to Borjom-Kharaguli National Park in Kharaguli Municipality.
Compilation of the planning document of the ethno-village of Machakhela
29,000 GEL
The goal of the project is to determine the main directions of the vision of the spatial development of tourism based on the situational analysis of the Machakhli valley
Fifth International Conference of European Ecotourism
WWF, GIZ, TJS, KFW, Ilyauni, National Tourism Administration, Tbilisi City Hall;
200,000 GEL
International European Ecotourism Conference brings together authoritative experts in ecotourism who share their experiences on ecotourism with each other
Arrangement of wine tourism hiking route in Machakheli valley
United Nations (UNDP) and Global Environment Facility (GEF);
6 000 GEL
The project aims to arrange a small infrastructure of wine tourism walking route in Machakheli valley. Marking the route, cleaning and beautifying the path.
Study of Pankisi Valley hiking routes
Research of hiking routes in the Pankisi valley, communication with the local community, description of remarkable objects and preparation of a marking project;
Adventure Tourism Guide Training Program
USAID ZRDA
79 977 GEL
The project aims to train adventure tourism guides in the target regions (Samtskhe-Javakheti, Akhmeta, Samegrelo), namely: hiking guide, canyoning guide, rafting guide, diving guide.
Turtle Lake – Mtatsminda route exploration and small infrastructure arrangement
Caucasus Environmental NGO Network (CENN), Austrian Development Cooperation (ADC)
Within the scope of the project, the research of the step route connecting Kus Lake and Mtatsminda was carried out. As a result of the research, marking of the route and the arrangement of small infrastructure (picnic, rest areas) works.
Development of wine tourism in Machakheli valley
The project aims to strengthen the skills of the local population in terms of the development of wine tourism.
Research of hiking and hiking routes in Shida and Kvemo Kartli regions;
114,000 GEL
Research of potential tourist routes, description of local communities, remarkable objects and preparation of a marking project;
Development of the tourism industry in the Kakheti region through the use of information and communication technologies (ICT) and the involvement of young people;
World Bank Youth Fund;
33,800 GEL
The project aimed to improve the use of ICT technologies and the use of e-marketing channels in the tourism sector. To train students (TOTs) in the mentioned direction in three municipalities of Kakheti to conduct trainings and individual works;
Free Lessons Module – Discover Georgia
5000 GEL
Within the framework of the project, a module of free lessons “Discover Georgia” was developed for Georgian schools. During the lessons, students developed skills that will help them plan and create new ecotourism products.
Strengthening the capacity of local communities in Machakheli valley to provide tourist services;
118,000 GEL
The project aimed to strengthen the skills of the local population, create new tourism products and increase awareness of the valley;
Electronic map of tourist routes of Georgia
The project meant finding and analyzing current and implemented tourism projects by the non-governmental, governmental and private sectors, creating a unified database of tourist routes and facilities,
Placing systematized data on a single electronic map.
Research of mountain-pedestrian routes in Guria region
To study the tourist potential of the Guria region, to identify tourist routes and to create a project for marking the explored routes
Initiation of mobile professional center in Mestia Municipality
Professional College “Tetnuld”
46,000 GEL
Identifying local tourism service providers in four communities of Mestia Municipality and conducting training for them in terms of professional development
Vine nursery in Samegrelo
self-financed
with the support of AAP “Agro”
Martvili municipality village. The association bought a plot of land in Targameuli and in the spring of 2014, about 1,500 ojalesh saplings were planted on it. On the basis of which, in the future, a nursery will be organized and unique varieties of Megrelian vines will spread throughout Samegrelo.
Educational and cognitive project for school students
Near the Cervantes Gymnasium
On the basis of the memorandum of mutual cooperation
Research of the tourist potential of the surroundings of Tbilisi by school students and creation of new ecotourism routes as a result of the research
Creation of tourist information base of regions of Georgia
Preparation of the tourist information base of the regions of Georgia about natural monuments, cultural monuments, resorts and other types of tourist services.
Study of tourism potential of Shida and Kvemo Kartli
National Administration of Tourism of Georgia
44,000 GEL
Description, inventory of all tourist attractions in the region of Shida and Kvemo Kartli, evaluation of the tourist potential of specific objects
A study of the tourist potential of Adjara
Department of Resorts and Tourism of the Autonomous Republic of Adjara
To study the tourist potential of Adjara, to identify tourist routes and to create a project for marking the explored routes
Research of the agro-tourism potential of Tbilisi surroundings
Description and analysis of all agricultural farms potentially interesting for tourism in the surroundings of Tbilisi
Study of tourism potential in Dedoflistskaro, identification of routes and creation of a marking project for these routes
22,000 GEL
Study of tourism potential of Dedofliskaro municipality, identification of tourist routes and creation of a project for marking these routes.
Research of agro-tourism potential in Guria region
Description and analysis of all agricultural farms potentially interesting for tourism in all municipalities of the Guria region
Study of hiking routes in Mtiani Samegrelo
6,500 GEL
Research of pre-selected hiking and hiking routes in the mountainous Samegrelo area and preparation of a marking project based on the collected materials.
Georgian wine map
Deloitte Consulting Overseas Projects LLC
2000 GEL
A wine map of Georgia was created, the wine cellars and enterprises in Georgia, distribution areas of grape varieties and many other information necessary for people interested in wine tourism were also marked on the map.
Nature trails
German International Society GIZ and Ilia State University
67,000 GEL
Several touristic-cognitive routes were organized in the surroundings of Tbilisi, the purpose of which is to help students interested in learning about nature to independently conduct field research through a mobile application created within the project.
Adventure and info-tours in the museum-reserves of Georgia
National Agency for the Protection of Cultural Heritage of Georgia
Promotion of outstanding museums-reserves of Georgia and introduction to the activities of the cultural heritage agency for invited guests in the direction of cooperation with society.
Svaneti hiking routes research
Study of seven tourist hiking-hiking routes pre-selected in Mestia Municipality and preparation of a marking project for the routes based on the collected materials.
Extreme and eco-tourism potential research
LMC LLC
6000 GEL
Extreme and eco-tourism potential research, in order to develop mountain bike tours: in the Samtskhe Javakheti region, in the outskirts of Bakuriani, and in the Mtskheta Mtianeti region, in the outskirts of Gudauri.