საქართველოს ეკოტურიზმის ასოციაცია ევროკავშირისა და გერმანიის ფინანსური მხარდაჭერით, პროექტ CESL – ის ფარგლებში, რომელსაც ახორციელებს GIZ – ი, ახორციელებს პროექტს “ოდა სახლების კულტურული მარშრუტი”, რომელიც მოიცავს საქართველოს სამ რეგიონს: იმერეთი, გურია, რაჭა-ლეჩხუმი.
პროექტი მიზნად ისახავს კოლხური ოდა სახლების, როგორც გამორჩეული ტრადიციული საცხორვისების შენარჩუნებას და პოპულარიზაციას ტურიზმში ინტეგრირების გზით. კერძოდ, შეიქმნება ოდა სახლების კულტურული მარშრუტი, რომელიც ვიზიტორებს ოდაზე დაფუძნებულ ტურისტულ მომსახურებებს შესთავაზებს – განთავსებას, კვებას, აგროტურისტულ აქტივობებსა, რეწვის მასტერკლასებს და სხვ.
პროექტით გათვალისწინებულია ბენეფიციართა ფინანსური და ტექნიკური მხარდაჭერა, რათა უკეთ შეძლონ პოზიციონირება და უზრუნველყონ მდგრადი კულტრული პროდუქტების შეთავაზება ადგილობრივი თუ საერთაშორისო ვიზიტორებისთვის.
აღსანიშნავია, რომ ტრადიციული საცხოვრისების გაცოცხლებით კულტურული ტურისტული მარშრუტის შექმნის იდეა სიახლეა ქართული ტურიზმის ინდუსტრიისთვის და ემსახურება მათ დაცვასა და შენარჩუნებასთან ერთად რეგიონის ეკონომიკურ გაძლიერებას.

The Georgian Ecotourism Association is implementing a project that involves the development of new ecotourism products in the Uraveli river valley.
Within the framework of the project, all interested parties will be identified and their involvement in the project development process will be ensured. In addition, new tourist products will be created, which will be developed based on the assessment of the natural and cultural heritage monuments in the valley and the identification of local tourism service providers.
Beneficiaries of the project will be provided with training and individual consultations, which will improve the knowledge of local stakeholders on important issues of the tourism sector and sustainable tourism planning.
The activities of the project envisage the creation of the first geological tourist route in the Caucasus. The route will be prepared in consultation with the administration of “Narodni Geopark Barandien” and the appropriate infrastructure will be arranged.
The project is implemented with the financial support of the Czech Embassy, within the framework of the cooperation program for the development of local small-scale projects and with the co-financing of the Georgian Ecotourism Association.