მესტიის მუნიციპალიტეტში აგრო და გასტრონომიული ტურისტული პროდუქტების განვითარება
საქართველოს ეკოტურიზმის ასოციაცია ქეა ავსტრიის ფინანსური მხარდაჭერით ახორციელებს პროექტს – “ტურისტული შეთავაზებების დივერსიფიცირება აგრო და გასტრონომიული ტურისტული პროდუქტების განვითარების გზით მესტიის მუნიციპალიტეტში”.
აღნიშნული პროექტი უკვე დასკვნით ფაზაში იმყოფება. პროექტის ფარგლებში წვირმის, იფარის, ჭუბერისა და ნაკრას თემში საბოლოოდ შეირჩა 12 ბენეფიციარი, რომელთაც ტურიზმის ექსპერტის მიერ ადგილზე გაეწიათ ინდივიდუალური კონსულტაციები ტურისტული მომსახურების განვითარების მიმართულებით. ამასთან, თითოეული მათგანისთვის შემუშავდა ტურისტული განვითარების კონცეფცია, რომელიც გულისხმობდა ობიექტის ბრენდინგს და საქმიანობისთვის საჭირო ინვენტარის შეძენას.
პროექტის დასკვნით ეტაპზე, ყველა ბენეფიციარს გადაეცა პროექტის ბიუჯეტით გათვალისწინებული შესაბამისი ნივთები (საყოფაცხოვრებო ტექნიკა, ჭურჭელი, გარე სივრცის ინვენტარი, სამზარეულოს ავეჯი და სხვ.), რომელიც მათი ტურისტული განვითარების კონცეფციიდან გამომდინარე იქნა შერჩეული.
პროექტის განხორციელებისთვის გვინდა მადლობა გადავუხადოთ არაკომერციულ ასოციაცია ქეა ავსტრიას ფინანსური მხარდაჭერისთვის, მესტიის ლაგს და სვანეთის ტურიზმის განვითარების ცენტრს პროექტის პარტნიორობისათვის.

Development of agro and gastronomic tourism products in the municipality of Mestia
Georgian Ecotourism Association with the financial support of Kea Austria implements the project – “Diversification of tourist offers through the development of agro and gastronomic tourism products in the municipality of Mestia”.
The mentioned project is already in its final phase. Within the framework of the project, 12 beneficiaries were finally selected in the communities of Tsvirmi, Ifari, Chuberi and Nakra, who were given on-site individual consultations by a tourism expert in the direction of development of tourist services. In addition, a concept of tourism development was developed for each of them, which meant the branding of the object and the purchase of the necessary inventory for the activity.
At the final stage of the project, all the beneficiaries were given the appropriate items provided by the project budget (household appliances, dishes, outdoor space inventory, kitchen furniture, etc.), based on their tourism development concept. has been selected.
For the implementation of the project, we would like to thank non-profit association Kea Austria for financial support, Mestia Lag and Svaneti Tourism Development Center for project partnership.