საქართველოს ეკოტურიზმის ასოციაციის მიერ განხორციელდა პროექტის „ტვიშისა და ხვანჭკარას მიკროზონებში მწვანე ტურიზმის ხელშეწყობა კომპლექსური ტურისტული პროდუქტის შექმნის გზით“ ფარგელბში დაგეგმილი საწყისი სამუშაოები, რომელიც გულისხმობდა ხვანჭკარასა და ტვიშის მიკროზონებში ტურისტული სექტორის კვლევას და მათი პოტენციალის შესწავლას.
კვლევა მოიცავდა ორ ეტაპს. პირველ ეტაპზე განხორციელდა მეორეული კვლევა, რომელისთვისაც გამოყენებული იქნა სხვადასხვა წყაროები: საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციისა და საქსტატის მონაცემთა ბაზები, ტურისტული ონლაინ პლათფორმები, Google map და სხვ.
პირველადი კვლევა პროექტის სამიზნე ზონაში ჩატარდა ერთიან მონაცემთა ბაზებზე დაყრდნობით. საველე ჯგუფმა მოინახულა მეწარმეები, რომლებიც არ იყვნენ რეგისტრირებული მოწოდებული მონაცემთა ბაზები ან გუგლის რუკაზე, მაგრამ იდენტიფიცირებული იყო ადგილობრივების დახმარებით. სულ საველე კვლევის დროს შეფასდა ტურისტული მომსახურების 59 მომწოდებელი.
პროექტის მომდევნო ეტაპზე იგეგმება გამოვლენილი ტურისტული მომსახურების მიმწოდებელთათვის ტრენინგ მოდულების ჩატარება და ღვინის ტურისტული მარშრუტის შექმნა.
პროექტი ხორციელდება სლოვაკეთის რესპუბლიკის განვითარების ოფიციალური დახმარების პროგრამის დაფინანსებით, „Regional Development Agency Senec-Pezinok (RDA SP)“ მხარდაჭერით, სლოვაკეთი-საქართველოს სავაჭრო სამრეწველო პალატასთან პარტნიორობით.

Survey of green tourism suppliers in Tvish and Khvanchkar microzones
The Georgian Ecotourism Association carried out the initial works planned within the scope of the project “Promotion of green tourism in Tvish and Khvanchkara microzones through the creation of a complex tourist product”, which meant the research of the tourism sector in Kvanchkara and Tvish microzones and the study of their potential.
The research included two stages. At the first stage, secondary research was carried out, for which various sources were used: databases of the National Tourism Administration of Georgia and Saxstat, online tourist platforms, Google map, etc.
Primary research in the target area of the project was conducted based on unified databases. The field team visited entrepreneurs who were not registered in the provided databases or on the Google map, but were identified with the help of locals. A total of 59 tourism service providers were evaluated during the field research.
In the next stage of the project, it is planned to conduct training modules for identified tourism service providers and create a wine tourism route.
The project is implemented with the financing of the official development assistance program of the Slovak Republic, with the support of “Regional Development Agency Senec-Pezinok (RDA SP)”, in partnership with the Slovakia-Georgia Chamber of Commerce and Industry.